Manisa Valiliği
Manisa Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Manisa Valiliği
Manisa Valiliği
Laboratuvar Uygulamaları

LABORATUVARIMIZDA,

 

1. Yapımı devam eden inşaatlarda, beton ve betonarme çeliği kalitesi tespiti icin ilgili deneyler,

2. Yapımı tamamlanmış inşaatlarda ise röntgen cihazı ile demir donatı tespiti işleri ilgili standartlar cercevesinde yapılmaktadır.

 

 Beton ve Yapı Malzemeleri Laboratuarı

 

Beton Kalitesi Tespiti

Yapımı devam eden inşaatlarda taze betonlardan alınan numunelerin kalıp sökülmesi, inşaatın devam ettirilmesi vb amaçlarla 7. günde ve yapı elemanının nihai basınc mukavemeti hakkında öngörü elde edilebilmesi icin 28. günde 150 x150 x150 mm ebatlarında küp numunelerin alınarak pres makinasında basınc testine tabi tutulması isidir. Test edilen yapı elemanının yerlesmis olan beton mukavemeti hakkında ön tespit etmek icin kullanılır.

 

200 Tonluk Hidrolik Basınc Presi:

İnşaat mahallinden beton dökümü esnasında alınan numuneler 7 ve 28 günde kırılması işleri icin kullanılan 2000 KN luk test pres cihazı, Baz makine tarafından üretilmiş olup her yıl düzenli biçimde kalibre edilmektedir.

 

 

Hilti Ferro Scan Rontgen Cihazı:

Yapımı tamamlanmış, halen kullanılmakta olan yapıların betonarme taşıyıcılarındaki donatıların cap, adet ve bu donatıların yerlesimi hakkında kanaate varmak, binanın statik rolevesini cıkartabilmek amacıyla kullanılan rontgen cihazı hitli marka olup, 6 cm derinliğe kadar okuma yapabilmektedir, bilgisayar bağlantı arabirimi seri bağlantıdır.

N Tipi Beton Test Çekici:

Kamu, tüzel, özel bina ve kooperatif inşaatlarında mevcut betonarme sistemde betonun kalitesi hakkında tereddüde düşüldüğü durumlarda, inşaat mahallinde beton test cekici ile deney yapılarak, beton kalitesi (mukavemeti) hakkında rapor düzenlenir. Herhangi bir yaş sınırı olmaksızın, öngörülen yapı elemanlarına, 10 cm capında silim yapılır. 12 vuruş tatbik edilir. Vuruş acısı ve yaş faktörleri göz önüne alınarak, mukavemet raporu hazırlanır.

Demir Çekme Cihazı :

Bina yapı elemanlarından biri olan her capta, celik cubuk ve hasırların TS 708 ve TS 4559 standartlarına göre standarda uygunluğu denetlenerek fen ve sanat kurallarına uygun bina yapımları gercekleştirilebilmesini sağlar. Laboratuarımızdaki celik cekme cihazı Baz Makina üretimi olup 500 KN luk kapasiteye sahiptir. Cihazda Ø12 ve üstü capta donatıların cekme deneyleri yapılabilmektedir.

ÖNEMLİ NOT:Laboratuvar tahlilleri tutarları Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Türkiye Halk Bankası Kurumsal Tahsilat hesabı Gelir Kod No: 403'e yatırılarak dekontları müdürlüğümüze getirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde işlem yapılmamaktadır.