Manisa Valiliği
Manisa Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Manisa Valiliği
Manisa Valiliği

Motor Yağı Değişim Noktası (MOYDEN) İzin Belgesi Alınması Son Başvuru: 01 Temmuz 2021

28 Aralik 2020
Motor Yağı Değişim Noktası (MOYDEN) İzin Belgesi Alınması

MOTOR YAĞI DEĞİŞİM BELGESİ ALMA SÜRESİ 6 AY UZATILDI

Motor yağı değişimlerinin yapıldığı işletmelerin bu faaliyeti gerçekleştirebilmeleri için bulundurmaları gereken belgeyi alma süresi, 1 Temmuz 2021'e kadar uzatıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Atık Yağların Yönetimi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, mevcut yönetmeliğin uygulanmasından kaynaklanan sorunların giderilmesi, atık yağ toplama miktarlarının artırılması ve atık yağların yönetiminin daha etkin hale getirilmesi amacıyla Yönetmelikte değişikliğe gidildi.

Buna göre, Kovid-19 şartları göz önünde bulundurularak, motor yağı değişimlerinin yapıldığı işletmelerin bu faaliyeti gerçekleştirebilmeleri için bulundurmaları gereken Motor Yağı Değişim Noktası Belgesini (MoYDeN) alma süresi 6 ay ertelenerek 1 Temmuz 2021'e kadar uzatıldı.

Mevcut tesislerin mevzuata uyumunun deneme üretim planına bağlanması, atık yağların yetkilendirilmiş kuruluşun yanı sıra rafinasyon tesisleri tarafından da toplanması ile Yönetmelik kapsamında yer alan atık yağ kodlarında düzenlemeler yapıldı.

Ayrıca, değişiklik ile yağ üreticilerine, piyasaya sürdükleri madeni yağ miktarına göre 2021'de başlamak kaydıyla artan oranlarda toplama yükümlülüğü getirildi.

Yine yağ üreticilerine, ürettikleri madeni yağların belirlenen oranlarda yurt içindeki atık yağlardan elde edilmiş baz yağ kullanma zorunluluğu getirildi.

 WEB SİTEMİZDE YAYIMLANAN DÖKÜMANLAR:

 

  1. MoYDeN İZİN BELGESİ ALINMASI AŞAMALARI

 

  1. EÇBS SİSTEMİNE KAYIT İŞLEMİ

 

  1. EÇBS SİSTEMİNE KAYIT İŞLEMİNİN ŞEMATİK GÖSTERİMİ

 

  1. MoYDeN İZİN BELGESİ DİLEKÇE ÖRNEĞİ
Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır